Blog

Medzinárodná súťaž v Rajeckých Tepliciach – Euromusette Golden tango 2015

V dňoch 4. a 5. júna sa v Rajeckých Tepliciach uskutočnil XIV. ročník medzinárodnej súťaže v sólovej a komornej hre na akordeóne, Euromusette Golden tango 2015.

Súťažilo sa v 10 kategóriách a na súťaži sa zúčastnilo celkovo 146 súťažiacich. Výkony žiakov hodnotili štyri poroty v rámci jednotlivých kategórií. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci.

Denis Romančák, ktorý súťažil v prvej kategórii
a Samko Kozák, ktorý súťažil  v tretej kategórii.

Pravidlá súťaže nezohľadňujú ročník, ktorý žiak navštevuje, ale rozhodujúci je dátum narodenia, pričom sa neberie do úvahy deň a ani mesiac. A tak sa stalo, že Denis, ktorý je žiakom prvého ročníka, súťažil so žiakmi tretieho a štvrtého ročníka. Nakoľko sa na súťaži hrali aj povinné skladby, ako prvák hral tie isté skladby, ako žiaci vyšších ročníkov. Podal skvelý výkon, dostali sme osobnú pochvalu od riaditeľa a zakladateľa celého podujatia pána profesora M. Košnára, ktorý je zároveň aj autorom povinných skladieb. Výkony žiakov hodnotila trojčlenná porota a aj napriek pochvale jedného z porotcov, skončil Denis v bronzovom pásme s 19 bodmi, ktoré  získal spriemerovaním bodov od všetkých porotcov. Do strieborného pásma nám chýbal jeden bod a vzhľadom k počtu súťažiacich, (bolo ich 32) je to vynikajúce umiestnenie. Mrzí ma len ten fakt, že nikde nebolo spomenuté, že bol najmladším súťažiacim v kategórii. Nech už teda bolo rozhodnutie poroty akékoľvek, pre mňa bol a je Denis víťaz.

V tretej kategórii súťažilo 23 žiakov. Samko Kozák skončil v krásnom striebornom pásme, pričom mu k zlatému pásmu chýbali 0,4 boda. Pre jedného z porotcov sme teda zlatí a to je na medzinárodnej súťaži skvelý úspech. Ďakujem za pomoc a podporu rodičom oboch chlapcov a moje poďakovanie patrí aj vedeniu školy za to, že máme vytvorené vynikajúce podmienky. Nesmiem zabudnúť ani na ZRŠ na čele s pánom ing. Bizubom, ktoré finančne podporilo našu akciu. Ďakujem žiakom za ich výkony, za to, že skvele reprezentovali školu, za ich ochotu pracovať. Dúfam, že ich chuť k práci neopustí, a že sa ešte pôjdeme na nejakú tú súťaž ,,popasovať“, aj keď nie vždy sa stotožníme s rozhodnutím poroty.

Hra na nástroji nie je súťaž v behu, kde vyhrá ten, kto prvý prejde cieľovou rovinkou. Čo jeden porotca považuje za skvelý výkon, môže iný porotca vnímať ako výkon priemerný. Akordeónisti sa však nevzdávajú, lebo prehrá len ten, kto sa vzdá bez boja. Každý kto statočne bojuje, bez ohľadu na výsledok, je víťaz.     V.Brežinská

  R_Teplice1 R_Teplice3 R_Teplice2 Dipl Romancak Dipl Kozak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.